  • FKP0D006800B00KSSD
FKP0D006800B00KSSD
advertisement
Manufacturer No:
FKP0D006800B00KSSD
Manufacturer:
WIMA
HK JDW NO:
864-FKP0D006800B00KSSD
Package:
Radial
Description:
680pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 100V-DC 63V-AC Polypropylene (PP)
Quantity:
In Stock : 5559
Step5Bar-code shipping tag
FKP0D006800B00KSSD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -200ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
  • Additional Feature
    AC RATED VOLTAGE(V):63
  • HTS Code
  • Capacitance
    680pF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Size Code
    1810
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    63V
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm
  • Length
    4.6mm
  • Width
    2.5mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP)
  • Operating Temperature
    -55°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.181Lx0.098W 4.60mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%