  • FKN2WSJT-73-8R2
FKN2WSJT-73-8R2
advertisement
Manufacturer No:
FKN2WSJT-73-8R2
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-FKN2WSJT-73-8R2
Package:
Axial
Datasheet:
FKN2WSJT-73-8R2
Description:
8.2Ohm, 2W, Wirewound,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FKN2WSJT-73-8R2
  • Package / Case
    Axial
  • Operating Temperature
    -40°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    FKN
  • Size / Dimension
    0.181Diax0.453L 4.60mmx11.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Flame Proof, Fusible, Safety
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±350ppm/°C
  • Resistance
    8.2Ohm
  • Composition
    Wirewound
  • Power (Watts)
    2W