  • FKM2D011501A00JSSD
FKM2D011501A00JSSD
advertisement
Manufacturer No:
FKM2D011501A00JSSD
Manufacturer:
WIMA
HK JDW NO:
864-FKM2D011501A00JSSD
Package:
Datasheet:
Description:
1.5nF Film Capacitor 5% Radial 100V-DC POLYSTYRENE
Quantity:
In Stock : 8736
Step5Bar-code shipping tag
FKM2D011501A00JSSD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE(V) : 63
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.5nF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Length
    7.2mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    POLYSTYRENE
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C