  • FKA2-17251NBMT3F
FKA2-17251NBMT3F
advertisement
Manufacturer No:
FKA2-17251NBMT3F
Manufacturer:
Qualtek
HK JDW NO:
649-FKA2-17251NBMT3F
Package:
Axial
Datasheet:
FKA2-17251NBMT3F
Description:
FAN AXIAL 172X50.8MM 115VAC TERM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FKA2-17251NBMT3F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Size / Dimension
    Rectangular/Rounded - 172mm Lx150mm H
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2 Terminals
  • Power (Watts)
    20.70W
  • Voltage - Rated
    115VAC
  • Current Rating (Amps)
    0.190A
  • Max Power Dissipation
    20.7W
  • Current Rating
    190mA
  • Approval Agency
    CE, cURus, TUV
  • RPM
    2500 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    155.0 CFM (4.34m3/min)
  • Noise
    56.6 dB(A)
  • Static Pressure
    0.400 in H2O (99.6 Pa)
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Weight
    2.3lbs 1kg
  • Material - Frame
    Aluminum
  • Material - Blade
    Plastic
  • Operating Temperature
    14~158°F -10°C~70°C