  • FIN1104MTCX
FIN1104MTCX
advertisement
Manufacturer No:
FIN1104MTCX
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FIN1104MTCX
Package:
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
FIN1104MTCX
Purchasing and Inquiry
FIN1104MTCX Overview
Packaged in 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), power buffer can be easily transported.Package number Tape & Reel (TR) is ready for power buffer.A universal mount that's easy to adapt.Typical Buffer, ReDriver type.To operate this op amp buffer, it requires a voltage of 3V~3.6V volts.LVDS, LVPECL input can be accommodated.To make sure that the cooling system does not malfunction, you should set the operating temperature to -40°C~85°C.In addition to LVDS, this operational amplifier buffer may also be used for other applications.You can get more pin-to-pin solutions for your specific needs by searching with "FIN1104".On the op amp buffer, you can find 24 terminals.As long as the splitter is supplied with 3.3V voltage, it can perform a wide range of demanding tasks.In addition, it has 24 pins.A Surface Mount hole allows it to be mounted on a PCB or other board.In the industry, other Line Driver or Receivers like the power buffer play an important role.A voltage of 41mA is required to operate this power buffer.It is necessary to supply voltage 3.3V for normal operation.Using 4-Bits as the receiver, it transmits data.For normal use of the splitter, the nominal supply current should be 11mA.4 elements are used to interface with this repeater signal.
FIN1104MTCX Features
Mainly used in LVDS.
A standard Line Driver or Receivers.
4-Bit receiver.
FIN1104MTCX Applications
There are a lot of ON Semiconductor FIN1104MTCX Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
  • Test Equipment
  • Industrial PCs
  • Protection Switching
  • Cable Repeaters
  • Clock Distribution
  • Communications Switchers
  • Network Switches/Routers
  • Loopback
  • Add/Drop Muxes
  • Servers
Step5Bar-code shipping tag
FIN1104MTCX
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    24
  • Weight
    212mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    24
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Buffer, ReDriver
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Applications
    LVDS
  • Subcategory
    Line Driver or Receivers
  • Voltage - Supply
    3V~3.6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    FIN1104
  • Max Output Current
    10mA
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of Elements
    4
  • Operating Supply Current
    41mA
  • Nominal Supply Current
    11mA
  • Max Supply Current
    41mA
  • Propagation Delay
    1.75 ns
  • Turn On Delay Time
    1.75 ns
  • Differential Output
    YES
  • Input
    LVDS, LVPECL
  • Driver Number of Bits
  • Receiver Number of Bits
  • Data Rate (Max)
    800Mbps
  • Capacitance - Input
    2.6pF
  • Height
    1mm
  • Length
    7.8mm
  • Width
    4.4mm