  • FIN1.75RD50
FIN1.75RD50
advertisement
Manufacturer No:
FIN1.75RD50
Manufacturer:
Techflex
HK JDW NO:
775-FIN1.75RD50
Package:
Datasheet:
FIN1.75RD50
Description:
SLEEVING 1.75" ID FBRGLASS 50'
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FIN1.75RD50
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Material
    Fiberglass, Silicone Coated, Halogen Free
  • Operating Temperature
    -54°C~260°C
  • Series
    FireFlex®
  • Feature
    Chemical Resistant, Solvent Resistant
  • Type
    Sleeving, Insulated
  • Color
    Red
  • Type Attributes
    Braided
  • Abrasion Protection
    Abrasion and Cut Resistant, Puncture Resistant
  • Liquid Protection
    Gasoline Resistant, Moisture Resistant
  • Heat Protection
    Flame Resistant, Heat Resistant
  • Length
    50.00' 15.24m
  • Diameter - Outside
    1.894 (48.11mm)
  • Diameter - Inside
    1.750 (44.45mm)
  • Wall Thickness
    0.072 1.83mm