  • FIN0.50RD100
FIN0.50RD100
advertisement
Manufacturer No:
FIN0.50RD100
Manufacturer:
Techflex
HK JDW NO:
775-FIN0.50RD100
Package:
Datasheet:
FIN0.50RD100
Description:
SLEEVING 0.5" ID FBRGLASS 100'
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FIN0.50RD100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Material
    Fiberglass, Silicone Coated, Halogen Free
  • Operating Temperature
    -54°C~260°C
  • Series
    FireFlex®
  • Feature
    Chemical Resistant, Solvent Resistant
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Sleeving, Insulated
  • Color
    Red
  • Type Attributes
    Braided
  • Abrasion Protection
    Abrasion and Cut Resistant, Puncture Resistant
  • Liquid Protection
    Gasoline Resistant, Moisture Resistant
  • Heat Protection
    Flame Resistant, Heat Resistant
  • Length
    100' 30.48m
  • Diameter - Outside
    0.644 (16.36mm)
  • Diameter - Inside
    0.500 (12.70mm)
  • Wall Thickness
    0.072 1.83mm