  • FHP-19-02-T-S-LC
FHP-19-02-T-S-LC
advertisement
Manufacturer No:
FHP-19-02-T-S-LC
HK JDW NO:
680-FHP-19-02-T-S-LC
Package:
Datasheet:
FHP-19-02-T-S-LC
Description:
1 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Surface Mount Bulk Tin Liquid Crystal Polymer (LCP) 19 Positions Female Socket
Step5Bar-code shipping tag
FHP-19-02-T-S-LC
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
    e3
  • Feature
    Board Lock
  • Number of Positions
    19
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Female
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Total Number of Contacts
    19
  • Orientation
    Straight
  • Terminal Pitch
    3.96mm
  • Insulation Height
    0.368 9.35mm
  • Pitch - Mating
    0.156 3.96mm
  • Insulation Color
    Black
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    2.964 inch
  • Body Breadth
    0.2 inch
  • Body Depth
    0.368 inch