  • FHP-13-02-T-S-LC
FHP-13-02-T-S-LC
advertisement
Manufacturer No:
FHP-13-02-T-S-LC
Manufacturer:
Samtec Inc.
HK JDW NO:
680-FHP-13-02-T-S-LC
Package:
Datasheet:
FHP-13-02-T-S-LC
Description:
1 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Surface Mount Bulk Tin Liquid Crystal Polymer (LCP) 13 Positions Female Socket
Step5Bar-code shipping tag
FHP-13-02-T-S-LC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    FHP
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Board Lock
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    13
  • Number of Rows
    1
  • Gender
    Female
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    Tin
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Female Socket
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    13
  • Orientation
    Straight
  • Terminal Pitch
    3.96mm
  • Insulation Height
    0.368 9.35mm
  • Style
    Board to Board
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.156 3.96mm
  • Insulation Color
    Black
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    2.028 inch
  • Body Breadth
    0.2 inch
  • Body Depth
    0.368 inch