  • FGJ.3B.308.CYMD10Z
FGJ.3B.308.CYMD10Z
advertisement
Manufacturer No:
FGJ.3B.308.CYMD10Z
Manufacturer:
LEMO
HK JDW NO:
452-FGJ.3B.308.CYMD10Z
Package:
Description:
Plug, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 8 Positions Crimp Gold Chrome Bulk J Push-Pull
Quantity:
In Stock : 26
Step5Bar-code shipping tag
FGJ.3B.308.CYMD10Z
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    3B
  • Feature
    Backshell
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Plug, Female Sockets
  • Number of Positions
    8
  • Color
    Silver
  • Gender
    Female
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Orientation
    J
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    IP50 - Dust Protected
  • Current Rating
    13A
  • Shell Finish
    Chrome
  • Shell Size - Insert
    308
  • Contact Style
    Socket
  • Cable Opening
    0.362 ~ 0.394 (9.20mm ~ 10.00mm)
  • Diameter
    18mm
  • Length
    58mm
  • Contact Finish Thickness - Mating
    59.0μin 1.50μm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    IP50
  • Contact Material
    Bronze
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Shell Material
    Brass
  • Insert Material
    Polyetheretherketone (PEEK)
  • Backshell Material, Plating
    Brass, Chrome
  • Operating Temperature
    -55°C~250°C