  • FGH75N60SFTU
FGH75N60SFTU
advertisement
Manufacturer No:
FGH75N60SFTU
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-FGH75N60SFTU
Package:
TO-247-3
Datasheet:
FGH75N60SFTU
Description:
N-CHANNEL IGBT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FGH75N60SFTU
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    452W
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    600V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    150A
  • Test Condition
    400V, 75A, 3Ohm, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.9V @ 15V, 75A
  • IGBT Type
    Field Stop
  • Gate Charge
    250nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    225A
  • Td (on/off) @ 25°C