  • FGH40T65SQD-F155
FGH40T65SQD-F155
advertisement
Manufacturer No:
FGH40T65SQD-F155
HK JDW NO:
598-FGH40T65SQD-F155
Datasheet:
FGH40T65SQD-F155
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FGH40T65SQD-F155
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Published
    2016
  • Part Status
    Active
  • ECCN Code
    EAR99
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Power - Max
    238W
  • Reverse Recovery Time
    31.8ns
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    650V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    80A
  • Test Condition
    400V, 10A, 6 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.1V @ 15V, 40A
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • Gate Charge
    80nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    160A
  • Td (on/off) @ 25°C