  • FGH40T65SH-F155
FGH40T65SH-F155
advertisement
Manufacturer No:
FGH40T65SH-F155
HK JDW NO:
598-FGH40T65SH-F155
Package:
TO-247-3
Datasheet:
FGH40T65SH-F155
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FGH40T65SH-F155
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Published
    2015
  • Max Power Dissipation
    268W
    Standard
  • Power - Max
    268W
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    2.1V
  • Max Collector Current
    80A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    650V
  • Test Condition
    400V, 40A, 6 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.1V @ 15V, 40A
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • Gate Charge
    72.2nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    120A
  • Td (on/off) @ 25°C