  • FGH40N60SMD-F085
FGH40N60SMD-F085
advertisement
Manufacturer No:
FGH40N60SMD-F085
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FGH40N60SMD-F085
Package:
TO-247-3
Datasheet:
FGH40N60SMD-F085
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FGH40N60SMD-F085
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    349W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    349W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    80A
  • Reverse Recovery Time
    47 ns
  • JEDEC-95 Code
    TO-247AB
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    2.1V
  • Turn On Time
    43.7 ns
  • Test Condition
    400V, 40A, 6 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.5V @ 15V, 40A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    172.5 ns
  • IGBT Type
    Field Stop
  • Gate Charge
    180nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    120A
  • Td (on/off) @ 25°C
    18ns/110ns
  • Switching Energy
    920μJ (on), 300μJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    6V