  • FGH30N120FTDTU
FGH30N120FTDTU
advertisement
Manufacturer No:
FGH30N120FTDTU
HK JDW NO:
598-FGH30N120FTDTU
Package:
TO-247-3
Datasheet:
FGH30N120FTDTU
Step5Bar-code shipping tag
FGH30N120FTDTU
  • Weight
    6.390011g
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Max Power Dissipation
    339W
    Standard
  • Power - Max
    339W
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    60A
  • Reverse Recovery Time
    730 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    60A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2V @ 15V, 30A
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • Gate Charge
    208nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    90A