  • FGG.2B.308.CLAD52Z
FGG.2B.308.CLAD52Z
advertisement
Manufacturer No:
FGG.2B.308.CLAD52Z
HK JDW NO:
452-FGG.2B.308.CLAD52Z
Purchasing and Inquiry
FGG.2B.308.CLAD52Z Overview
FGG.2B.308.CLAD52Z Features
2B series
FGG.2B.308.CLAD52Z Applications
There are a lot of LEMO FGG.2B.308.CLAD52Z Circular Connectors applications.
  • Variable speed/frequency drivers
  • Anywhere power is distributed
  • Transportation
  • All Electrical Machinery
  • Control panels
  • Measuring & Control Technology
  • Data Technology
  • Automotive Electronics
  • Refrigeration control
  • Communication
Step5Bar-code shipping tag
FGG.2B.308.CLAD52Z
    Select All
  • Contact Material
    NOT SPECIFIED
  • Insert Material
    Polyetheretherketone (PEEK)
  • Operating Temperature
    -55°C~250°C
  • Series
    2B
  • Feature
    Backshell
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder Cup
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    8
  • Color
    Silver
  • Gender
    Male
  • Ingress Protection
    IP50 - Dust Protected
  • Current Rating
    10A
  • Shell Size - Insert
    308
  • Contact Style
    Pin
  • Cable Opening
    0.165 ~ 0.205 (4.20mm ~ 5.20mm)
  • Diameter
    15mm
  • Length
    50mm