  • FGG.3B.316.CYCD11Z
FGG.3B.316.CYCD11Z
advertisement
Manufacturer No:
FGG.3B.316.CYCD11Z
HK JDW NO:
452-FGG.3B.316.CYCD11Z
Package:
Description:
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 16 Positions Crimp Gold Chrome Bulk G Push-Pull
Quantity:
In Stock : 17149
Step5Bar-code shipping tag
FGG.3B.316.CYCD11Z
    Select All
  • Contact Material
    NOT SPECIFIED
  • Insert Material
    Polyetheretherketone (PEEK)
  • Operating Temperature
    -55°C~250°C
  • Series
    3B
  • Termination
    Crimp
  • Number of Positions
    16
  • Color
    Silver
  • Gender
    Male
  • Ingress Protection
    IP50 - Dust Protected
  • Current Rating
    8A
  • Shell Size - Insert
    316
  • Contact Style
    Pin
  • Cable Opening
    0.398 ~ 0.433 (10.10mm ~ 11.00mm)
  • Diameter
    18mm
  • Length
    58mm