  • FGG.1K.304.CLAC35Z
FGG.1K.304.CLAC35Z
advertisement
Manufacturer No:
FGG.1K.304.CLAC35Z
Manufacturer:
LEMO
HK JDW NO:
452-FGG.1K.304.CLAC35Z
Package:
Description:
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 4 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk G Push-Pull
Quantity:
In Stock : 6568
Step5Bar-code shipping tag
FGG.1K.304.CLAC35Z
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    1K
  • Feature
    Backshell
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder Cup
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    4
  • Color
    Silver
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Orientation
    G
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
  • Current Rating
    10A
  • Shell Finish
    Chrome
  • Shell Size - Insert
    304
  • Cable Opening
    0.122 ~ 0.138 (3.10mm ~ 3.50mm)
  • Contact Finish Thickness - Mating
    39.4μin 1.00μm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    Dust Tight, IP66, Water Resistant, Waterproof
  • Contact Material
    NOT SPECIFIED
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Shell Material
    Brass
  • Insert Material
    Polyetheretherketone (PEEK)
  • Backshell Material, Plating
    Brass, Chrome
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C