  • FGG.0B.307.CLWD56Y
FGG.0B.307.CLWD56Y
advertisement
Manufacturer No:
FGG.0B.307.CLWD56Y
Manufacturer:
LEMO
HK JDW NO:
452-FGG.0B.307.CLWD56Y
Package:
Description:
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 7 Positions Solder Gold Chrome Bulk G Push-Pull
Quantity:
In Stock : 10041
Step5Bar-code shipping tag
FGG.0B.307.CLWD56Y
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Shell Finish
    Chrome
  • Shell Size - Insert
    307
  • Cable Opening
    0.209 ~ 0.220 (5.30mm ~ 5.60mm)
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Ratings
    IP50
  • Contact Material
    Copper
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Shell Material
    Brass
  • Insert Material
    Polyetheretherketone (PEEK)
  • Backshell Material, Plating
    Brass, Chrome
  • Operating Temperature
    -55°C~250°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    0B
  • Feature
    Backshell
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    7
  • Color
    Silver
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Orientation
    G
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    IP50 - Dust Protected
  • Current Rating
    2.5A