  • FGB40T65SPD-F085
FGB40T65SPD-F085
advertisement
Manufacturer No:
FGB40T65SPD-F085
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FGB40T65SPD-F085
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
FGB40T65SPD-F085
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FGB40T65SPD-F085
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Reference Standard
    AEC-Q101
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    267W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Reverse Recovery Time
    34ns
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    650V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    80A
  • Turn On Time
    49 ns
  • Test Condition
    400V, 40A, 6 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.4V @ 15V, 40A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    51 ns
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • Gate Charge
    36nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    120A
  • Td (on/off) @ 25°C