  • FGAF20N60SMD
FGAF20N60SMD
advertisement
Manufacturer No:
FGAF20N60SMD
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FGAF20N60SMD
Package:
TO-3P-3 Full Pack
Datasheet:
FGAF20N60SMD
Description:
IGBT 600V 40A 62.5W TO-3PF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FGAF20N60SMD
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-3P-3 Full Pack
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    6.962g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    75W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    75W
  • Transistor Application
    MOTOR CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    40A
  • Reverse Recovery Time
    26.7 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    1.9V
  • Turn On Time
    31 ns
  • Test Condition
    400V, 20A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.7V @ 15V, 20A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    109 ns
  • IGBT Type
    Field Stop
  • Gate Charge
    64nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    60A
  • Td (on/off) @ 25°C
    12ns/91ns
  • Switching Energy
    452μJ (on), 141μJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    6V
  • Fall Time-Max (tf)
    27ns
  • Height
    26.7mm
  • Length
    15.7mm
  • Width
    3.2mm