  • FGA40T65UQDF
FGA40T65UQDF
advertisement
Manufacturer No:
FGA40T65UQDF
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FGA40T65UQDF
Package:
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet:
FGA40T65UQDF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FGA40T65UQDF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Gate Charge
    306nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    120A
  • Td (on/off) @ 25°C
    32ns/271ns
  • Switching Energy
    989μJ (on), 310μJ (off)
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-3P-3, SC-65-3
  • Weight
    6.401g
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    231W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    231W
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.67V
  • Max Collector Current
    80A
  • Reverse Recovery Time
    89 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    650V
  • Test Condition
    400V, 40A, 6 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.67V @ 15V, 40A