  • FFSB20120A
FFSB20120A
advertisement
Manufacturer No:
FFSB20120A
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FFSB20120A
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
FFSB20120A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FFSB20120A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON CARBIDE
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    PD-CASE
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Reference Standard
    AEC-Q101
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    333W
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    200μA @ 1200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.75V @ 20A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Output Current-Max
    32A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1200V
  • Current - Average Rectified (Io)
    32A DC
  • Number of Phases
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    1200V
  • Capacitance @ Vr, F
    1220pF @ 1V 100KHz
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    135A
  • Reverse Current-Max
    200μA
  • Reverse Test Voltage
    1200V