  • FFC3B07-40-T
FFC3B07-40-T
advertisement
Manufacturer No:
FFC3B07-40-T
Manufacturer:
GCT
HK JDW NO:
321-FFC3B07-40-T
Package:
Datasheet:
FFC3B07-40-T
Description:
FFC3B07 Series FFC, FPC Contacts, Bottom Cut Tape (CT) 0.039 1.00mm Solder 40 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -25°C~85°C 0.4A
Quantity:
In Stock : 2752
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
FFC3B07-40-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    FFC3B07
  • Feature
    Solder Retention
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    40
  • Voltage - Rated
    50V
  • Current Rating (Amps)
    0.4A
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Contact Finish
    Tin
  • Housing Color
    Natural
  • Mating Cycles
    20
  • Flat Flex Type
    FFC, FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Bottom
  • Cable End Type
    Tapered
  • Locking Feature
    Slide Lock
  • Actuator Color
    Black
  • Height Above Board
    0.098 2.50mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm