  • FFAF20U60DNTU
FFAF20U60DNTU
advertisement
Manufacturer No:
FFAF20U60DNTU
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FFAF20U60DNTU
Package:
TO-3P-3 Full Pack
Datasheet:
FFAF20U60DNTU
Description:
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -65°C~150°C TO-3P-3 Full Pack Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
FFAF20U60DNTU
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-3P-3 Full Pack
  • Supplier Device Package
    TO-3PF
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    2.2V @ 20A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~150°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    600V
  • Current - Average Rectified (Io)
    20A