  • FFA.0E.302.CLAC45Z
FFA.0E.302.CLAC45Z
advertisement
Manufacturer No:
FFA.0E.302.CLAC45Z
Manufacturer:
LEMO
HK JDW NO:
452-FFA.0E.302.CLAC45Z
Package:
Description:
Plug, Female Sockets and Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 2 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk Keyed Push-Pull
Step5Bar-code shipping tag
FFA.0E.302.CLAC45Z
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Brass, Bronze
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Shell Material
    Brass
  • Insert Material
    Polyetheretherketone (PEEK)
  • Backshell Material, Plating
    Brass, Chrome
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    0E
  • Feature
    Backshell
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Solder Cup
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Plug, Female Sockets and Male Pins
  • Number of Positions
    2
  • Color
    Silver
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Orientation
    Keyed
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
  • Current Rating
    10A
  • Shell Finish
    Chrome
  • Shell Size - Insert
    302
  • Cable Opening
    0.161 ~ 0.177 (4.10mm ~ 4.50mm)