  • FF900R12IE4VPBOSA1
FF900R12IE4VPBOSA1
advertisement
Manufacturer No:
FF900R12IE4VPBOSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-FF900R12IE4VPBOSA1
Package:
Module
Description:
IGBT MOD 1200V 900A 20MW
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FF900R12IE4VPBOSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Surface Mount
    NO
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Published
    2002
  • Series
    PrimePack™2
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    UL APPROVED
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PUFM-X10
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    Half Bridge
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    20mW
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    5mA
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    900A
  • Turn On Time
    350 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.1V @ 15V, 900A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    940 ns
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    54nF @ 25V