  • FF02S17SV1-R3000
FF02S17SV1-R3000
advertisement
Manufacturer No:
FF02S17SV1-R3000
Manufacturer:
JAE Electronics
HK JDW NO:
398-FF02S17SV1-R3000
Package:
Datasheet:
Description:
FF02S Series FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.012 0.30mm Solder 17 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -40°C~85°C 0.35A per Contact
Step5Bar-code shipping tag
FF02S17SV1-R3000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Number of Pins
    17
  • Housing Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP)
  • Actuator Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    FF02S
  • Feature
    Zero Insertion Force (ZIF)
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    17
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated
    50V
  • Current Rating (Amps)
    0.35A per Contact
  • Pitch
    0.012 0.30mm
  • Current Rating
    350mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Housing Color
    White
  • Wire/Cable Type
    Straight
  • Flat Flex Type
    FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Bottom
  • Cable End Type
    Straight
  • Locking Feature
    Flip Lock
  • Actuator Color
    Black
  • Contact Finish Thickness
    3.94μin 0.10μm
  • Height Above Board
    0.035 0.88mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.12mm