  • FESF16DT-E3/45
FESF16DT-E3/45
advertisement
Manufacturer No:
FESF16DT-E3/45
HK JDW NO:
884-FESF16DT-E3/45
Package:
TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
FESF16DT-E3/45
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FESF16DT-E3/45
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Pin Count
    3
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    975mV @ 16A
  • Forward Current
    16A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~150°C
  • Max Surge Current
    250A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Forward Voltage
    975mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    200V
  • Average Rectified Current
    16A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    35 ns
  • Peak Reverse Current
    10μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    200V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    250A
  • Reverse Voltage
    200V
  • Recovery Time
    35 ns
  • Height
    15.24mm
  • Length
    10.26mm
  • Width
    4.83mm