  • FDVE1040-H-1R5M=P3
FDVE1040-H-1R5M=P3
advertisement
Manufacturer No:
FDVE1040-H-1R5M=P3
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-FDVE1040-H-1R5M=P3
Package:
Nonstandard
Description:
Quantity:
In Stock : 4574
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FDVE1040-H-1R5M=P3
    Select All
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Metal
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FDVE1040
  • Size / Dimension
    0.441Lx0.394W 11.20mmx10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    14.6A
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Inductance
    1.5μH
  • Test Frequency
    0.1MHz
  • DC Resistance (DCR)
    4.6mOhm Max
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductance Frequency - Test
    100kHz
  • Current - Saturation
    13.7A
  • Rated Current-Max
    14.6A
  • Height Seated (Max)
    0.157 4.00mm