  • FDSD0412-H-1R5M=P3
FDSD0412-H-1R5M=P3
advertisement
Manufacturer No:
FDSD0412-H-1R5M=P3
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-FDSD0412-H-1R5M=P3
Package:
Nonstandard
Description:
Quantity:
In Stock : 3180
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FDSD0412-H-1R5M=P3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Height Seated (Max)
    0.047 1.20mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Metal
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FDSD0412
  • Size / Dimension
    0.165Lx0.165W 4.20mmx4.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Composition
    Metal Alloy, Wirewound
  • HTS Code
  • Shielding
    YES
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    3.3A
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Inductance
    1.5μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • DC Resistance (DCR)
    64mOhm Max
  • Max DC Current
    3.3A
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Current - Saturation
    4.1A
  • Inductance Tolerance
    20%