  • FDD26AN06A0
FDD26AN06A0
advertisement
Manufacturer No:
FDD26AN06A0
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-FDD26AN06A0
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
FDD26AN06A0
Description:
N-CHANNEL POWER MOSFET
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FDD26AN06A0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    PowerTrench®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    75W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    26m Ω @ 36A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    800pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    7A Ta 36A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    17nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    60V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • JEDEC-95 Code
    TO-252AA
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    7A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.058Ohm
  • DS Breakdown Voltage-Min
    60V