  • FDA16N50
FDA16N50
advertisement
Manufacturer No:
FDA16N50
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FDA16N50
Package:
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet:
FDA16N50
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 380m Ω @ 8.3A, 10V ±30V 1945pF @ 25V 45nC @ 10V 500V TO-3P-3, SC-65-3
Quantity:
In Stock : 8926
Step5Bar-code shipping tag
FDA16N50
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to FDA16N50 .
    Select All
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    780 mJ
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-3P-3, SC-65-3
  • Surface Mount
    NO
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2004
  • Series
    UniFET™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    TIN
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    205W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    380m Ω @ 8.3A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1945pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    16.5A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    45nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    500V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    16.5A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.38Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    66A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    500V