  • FCR-50JR-52-18K
FCR-50JR-52-18K
advertisement
Manufacturer No:
FCR-50JR-52-18K
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-FCR-50JR-52-18K
Package:
Axial
Datasheet:
FCR-50JR-52-18K
Description:
18kOhm, 0.5W 1/2W, Carbon Film,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FCR-50JR-52-18K
  • Package / Case
    Axial
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FCR
  • Size / Dimension
    0.130Diax0.354L 3.30mmx9.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Flame Proof, Safety
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    -500/ +350ppm/°C
  • Resistance
    18kOhm
  • Composition
    Carbon Film
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W