  • FCR-25JR-52-300R
FCR-25JR-52-300R
advertisement
Manufacturer No:
FCR-25JR-52-300R
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-FCR-25JR-52-300R
Package:
Axial
Datasheet:
FCR-25JR-52-300R
Description:
300Ohm, 0.25W 1/4W, Carbon Film,
Step5Bar-code shipping tag
FCR-25JR-52-300R
  • Package / Case
    Axial
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.094Diax0.248L 2.40mmx6.30mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    Flame Proof, Safety
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Temperature Coefficient
    -500/ +350ppm/°C
  • Resistance
    300Ohm
  • Composition
    Carbon Film
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W