  • FCPF11N60F
FCPF11N60F
advertisement
Manufacturer No:
FCPF11N60F
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FCPF11N60F
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
FCPF11N60F
Description:
MOSFET N-CH 600V 11A TO-220F
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FCPF11N60F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3 Full Pack
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    2.27g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    SuperFET™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Current Rating
    11A
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    36W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    125W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Turn On Delay Time
    34 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    380m Ω @ 5.5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    1490pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    11A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    52nC @ 10V
  • Rise Time
    98ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±30V
  • Fall Time (Typ)
    56 ns
  • Turn-Off Delay Time
    119 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    11A
  • Threshold Voltage
    5V
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    30V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    600V