  • FCP0805H151G
FCP0805H151G
advertisement
Manufacturer No:
FCP0805H151G
HK JDW NO:
192-FCP0805H151G
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
FCP0805H151G
Description:
FCP 150pF Film Capacitor ±2% 0805 (2012 Metric) Solder Pads 50V-DC Polyphenylene Sulfide (PPS) Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
FCP0805H151G
  • Series
    FCP
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder Pads
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • Capacitance
    150pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    PPS
  • Height Seated (Max)
    0.043 1.09mm
  • Length
    2.0066mm
  • Width
    1.2446mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Dielectric Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS)
  • Weight
    5.499807mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C