  • FCN3925A105K
FCN3925A105K
advertisement
Manufacturer No:
FCN3925A105K
HK JDW NO:
192-FCN3925A105K
Package:
3925 (9863 Metric)
Datasheet:
FCN3925A105K
Description:
FCN 1μF Film Capacitor ±10% 3925 (9863 Metric) Solder Pads 100V-DC 63V-AC Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
FCN3925A105K
  • Package / Case
    3925 (9863 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.386Lx0.248W 9.80mmx6.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    Solder Pads
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    63V
  • Height Seated (Max)
    0.209 5.30mm
  • Length
    9.8mm
  • Width
    6.3mm