  • FCN2416G153J-D3
FCN2416G153J-D3
advertisement
Manufacturer No:
FCN2416G153J-D3
HK JDW NO:
192-FCN2416G153J-D3
Package:
2416 (6041 Metric)
Datasheet:
FCN2416G153J-D3
Description:
FCN 0.015μF Film Capacitor ±5% 2416 (6041 Metric) Solder Pads 400V-DC Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
FCN2416G153J-D3
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    2416 (6041 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.161W 6.00mmx4.10mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    Solder Pads
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    400V
  • Capacitance
    0.015μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Packing Method
    TR, 13 INCH
  • Case Code (Metric)
    6041
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Height Seated (Max)
    0.087 2.20mm
  • Length
    6mm
  • Width
    4.1mm