  • FCH20E10
FCH20E10
advertisement
Manufacturer No:
FCH20E10
HK JDW NO:
428-FCH20E10
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 800mV @ 10A -40°C~150°C 100μA @ 100V TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab Through Hole
Quantity:
In Stock : 120
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
FCH20E10
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to FCH20E10 .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
    TO-220 Full-Mold
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    800mV @ 10A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    100V
  • Current - Average Rectified (Io)
    20A