  • FCC17E09SA200
FCC17E09SA200
advertisement
Manufacturer No:
FCC17E09SA200
HK JDW NO:
44-FCC17E09SA200
Package:
Datasheet:
FCC17E09SA200
Step5Bar-code shipping tag
FCC17E09SA200
    Through Hole, Right Angle
  • Insulation Material
    POLYETHYLENE
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Board Lock, Filter, Mounting Brackets
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Positions
    9
  • Voltage - Rated
    200V
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
    YES
  • Contact Type
    Signal
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    5A
  • Pitch
    2.74mm
  • Total Number of Contacts
    9
  • Current Rating
    2A
  • Shell Finish
    TIN
  • Contact Finish
    Gold
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Empty Shell
  • Flange Feature
    Housing/Shell (Unthreaded)
  • Connector Style
    D-Sub
  • Number of Ports
    1
  • Shell Size, Connector Layout
    1 DE E
  • Backset Spacing
    0.318 (8.08mm)
  • Max Supply Voltage (DC)
    300V
  • Length
    30.81mm