  • FCC17E09PB600
FCC17E09PB600
advertisement
Manufacturer No:
FCC17E09PB600
HK JDW NO:
44-FCC17E09PB600
Package:
Datasheet:
FCC17E09PB600
Step5Bar-code shipping tag
FCC17E09PB600
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2000
  • Series
    FCC17
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Board Lock, Filter, Grounding Indents
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    9
  • Voltage - Rated
    200V
  • Additional Feature
    FILTER CAPACITANCE=180pF
  • Subcategory
    D Type Connectors
  • Filter Feature
    YES
  • Current Rating (Amps)
    5A
  • Pitch
    2.74mm
  • Total Number of Contacts
    9
  • Current Rating
    2A
  • Shell Finish
    TIN
  • Reference Standard
    UL, CSA
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    STAGGERED
  • Body Depth
    0.517 inch
  • Contact Resistance
    15mOhm
  • Insulation Resistance
    3000000000Ohm
  • Flange Feature
    Housing/Shell (M3)
  • Body/Shell Style
    RECEPTACLE
  • Dielectric Withstanding Voltage
    600VAC V
  • Shell Size, Connector Layout
    1 DE E
  • Backset Spacing
    0.405 (10.29mm)
  • Contact Finish Thickness
    15.0μin 0.38μm
  • Plating Thickness
    15μin
  • Length - Termination
    0.15 inch