  • FCC17C37PA200
FCC17C37PA200
advertisement
Manufacturer No:
FCC17C37PA200
HK JDW NO:
44-FCC17C37PA200
Package:
Datasheet:
FCC17C37PA200
Step5Bar-code shipping tag
FCC17C37PA200
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Dielectric Material
    Thermoplastic
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    FCC17
  • Published
    2013
  • Feature
    Board Lock, Filter, Grounding Indents, Mounting Brackets
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    37
  • Color
    2
  • Voltage - Rated
    200V
  • Contact Type
    Signal
  • Current Rating (Amps)
    5A
  • Contact Finish
    Gold
  • Flange Feature
    Housing/Shell (Unthreaded)
  • Connector Style
    D-Sub
  • Contact Form
    Machined
  • Shell Size, Connector Layout
    4 DC C
  • Backset Spacing
    0.318 (8.08mm)