  • FC1206E3830FGWS
FC1206E3830FGWS
advertisement
Manufacturer No:
FC1206E3830FGWS
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-FC1206E3830FGWS
Package:
1206
Datasheet:
FC1206E3830FGWS
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thin Film, 383Ohm, 1%,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FC1206E3830FGWS
  • Package / Case
    1206
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    25 ppm/°C
  • Resistance
    383Ohm
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thin Film
  • Packing Method
    Waffle Pack
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.33W
  • Working Voltage
    75V
  • Rated Temperature
    70°C