  • FC1-25-L2-T-WT-TR
FC1-25-L2-T-WT-TR
advertisement
Manufacturer No:
FC1-25-L2-T-WT-TR
HK JDW NO:
680-FC1-25-L2-T-WT-TR
Description:
FC1 Series FFC Contacts, Top and Bottom Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 25 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -55°C~105°C 2A per Contact
Step5Bar-code shipping tag
FC1-25-L2-T-WT-TR
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FC1
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Low Insertion Force (LIF), Solder Retention
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
    1
  • Additional Feature
    W/WELD TAB, TAPE AND REEL PKG
  • HTS Code
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Current Rating (Amps)
    2A per Contact
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Total Number of Contacts
    25
  • Orientation
    Right Angle
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Tin
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    1
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Housing Color
    Black
  • Body Depth
    0.208 inch
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Insulation Resistance
    5000000000Ohm
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insertion Force-Max
    LIF N
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Top and Bottom
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm