  • FC1-18-02-T-WT
FC1-18-02-T-WT
advertisement
Manufacturer No:
FC1-18-02-T-WT
HK JDW NO:
680-FC1-18-02-T-WT
Description:
FC1 Series FFC Contacts, Top and Bottom Tube 0.039 1.00mm Solder 18 Positions Surface Mount, Right Angle Tin -55°C~105°C 2A per Contact
Step5Bar-code shipping tag
FC1-18-02-T-WT
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tube
    e3
  • Feature
    Solder Retention
  • Current Rating (Amps)
    2A per Contact
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Orientation
    Right Angle
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Top and Bottom
  • FFC, FCB Thickness
    0.30mm