  • FB10S011JT1R6000
FB10S011JT1R6000
advertisement
Manufacturer No:
FB10S011JT1R6000
Manufacturer:
JAE Electronics
HK JDW NO:
398-FB10S011JT1R6000
Package:
Datasheet:
FB10S011JT1R6000
Description:
FB10 Series FPC Contacts, Bottom Tape & Reel (TR) 0.012 0.30mm Solder 11 Positions Surface Mount, Right Angle Gold -40°C~85°C 0.35A
Quantity:
In Stock : 172
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
FB10S011JT1R6000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Housing Material
    Plastic
  • Actuator Material
    Plastic
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FB10
  • Published
    2016
  • Feature
    Zero Insertion Force (ZIF)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Number of Positions
    11
  • Voltage - Rated
    50V
  • Current Rating (Amps)
    0.35A
  • Pitch
    0.012 0.30mm
  • Contact Finish
    Gold
  • Housing Color
    White
  • Mating Cycles
    20
  • Flat Flex Type
    FPC
  • Connector/Contact Type
    Contacts, Bottom
  • Cable End Type
    Tabbed or Tapered
  • Locking Feature
    Flip Lock
  • Actuator Color
    Black
  • Contact Finish Thickness
    1.18μin 0.030μm
  • Height Above Board
    0.035 0.88mm
  • FFC, FCB Thickness
    0.20mm