  • FAN7390M1
FAN7390M1
advertisement
Manufacturer No:
FAN7390M1
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-FAN7390M1
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
FAN7390M1
Description:
Surface Mount Tube Obsolete Gate Drivers ICs Non-Inverting 2 600V V 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Half-Bridge
Purchasing and Inquiry
FAN7390M1 Overview
Gate drivers provides greater flexibilGate driversy to use the 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package.Tube is the packaging method.2 drivers are incorporated for its configuration.In this case, gate drivers is mounted along the way of Surface Mount.A supply voltage of 10V~22V demonstrates its superiority.Gate type IGBT, N-Channel MOSFET is designed for it.This device can operate at temperatures up to -40°C~150°C TJ.Mosfet driver accepts input of type Non-Inverting.Its configuration starts with 14 terminations.A voltage of 15V is required for its operation.The component has 14 pins.A boot strap voltage of 600V is the maximum possible high-side voltage.
FAN7390M1 Features
Embedded in the Tube package
2 drivers
Employing a gate type of IGBT, N-Channel MOSFET
High-side voltage - Max (Bootstrap) of 600V
FAN7390M1 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC FAN7390M1 gate drivers applications.
  • High-voltage isolated DC-DC converters
  • Pulse transformer drivers
  • Industrial motor drives - compact, standard, premium, servo drives
  • Refrigerator
  • 3-Phase Motor Inverter Driver
  • Digitally controlled power supplies
  • Motor Drives
  • High-speed communications
  • Smart Phones
  • Industrial Power Supplies
Step5Bar-code shipping tag
FAN7390M1
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to FAN7390M1.
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Voltage - Supply
    10V~22V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    15V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    14
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G14
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Rise / Fall Time (Typ)
    25ns 20ns
  • Channel Type
    Independent
  • Number of Drivers
    2
  • Driven Configuration
    Half-Bridge
  • Gate Type
    IGBT, N-Channel MOSFET
  • Current - Peak Output (Source, Sink)
    4.5A 4.5A
  • Logic Voltage - VIL, VIH
    1.2V 2.5V
  • Built-in Protections
    TRANSIENT; UNDER VOLTAGE
  • High Side Voltage - Max (Bootstrap)
    600V
  • Output Current Flow Direction
    SOURCE SINK
  • Height Seated (Max)
    1.8mm
  • Length
    8.56mm
  • Width
    3.95mm