FAN6300SY
FAN6300SY
699-FAN6300SY
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
8 Terminations8V~25V AC to DC power converter
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
FAN6300SY Overview
In the package 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) , the ac to dc converter is embedded.You can get it in AC/DC power converter Tape & Reel (TR) .Surface Mount is mounted in the way of this AC/DC converter.The ac dc converter should be operated at a temperature of -40°C~105°C TA °C to deliver its optimal performance.The AC DC converter uses a type SWITCHING CONTROLLER analog integrated circuit.Supply voltage (Vcc/Vdd) does not need to exceed 8V~25V .As a result, it has had 8 terminations.There are 8 pins in the ac-dc converter.Unique techniques can be used to ensure input voltage at the maximum value of 25V .
FAN6300SY Features
Packaged with 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
FAN6300SY Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC FAN6300SY AC DC Converters applications.
- White goods
- Standby power supplies for TV
- AC-DC Output Power Conversion Applications
- Auxiliary Power Supplies
- AC?DC USB chargers for Cell Phones
- Switching AC-DC Charger
- USB-PD 2.0
- Replacements for bulky plug-in transformers
- Lighting controls
- Battery Chargers
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
FAN6300SY
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to FAN6300SY.
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
Rochester Electronics699-NCP1351DPG8-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-ISL6844IU8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-MIC38C42ABMM8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-NCP1212PG8-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-NCP1395BPG16-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-NCP1054P100G8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-MIC38HC42-1BM14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-UCC3570DTR14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-UC2876N20-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Rochester Electronics699-NCP1200AD60R28-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare