  • FAN5346S30X
FAN5346S30X
advertisement
Manufacturer No:
FAN5346S30X
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-FAN5346S30X
Package:
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Datasheet:
FAN5346S30X
Description:
PMIC 1.2MHz SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Purchasing and Inquiry
FAN5346S30X Overview
Using its SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 package, it is possible to save board space. LED drivers with this design have 1 outputs.Surface Mount is used for mounting.In this case, it emerges as a DC DC Regulator with a high efficiency.-40°C~85°C TA is a valid operating temperature for the led driver.Backlight benefits significantly from the program.This system operates at 1.2MHz frequency.It is possible for undetermined failures to occur if the voltage supply falls below 2.5V.In this device, the output voltage is 30V volts.An optimized supply voltage of 5.5V is provided.
FAN5346S30X Features
Available in the SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 package
Operating temperature of -40°C~85°C TA
Frequency of 1.2MHz
FAN5346S30X Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC FAN5346S30X LED Driver ICs applications.
  • Down lighting
  • LED headlights
  • LED backlight driver for LCD displays for Tablets and Note PCs
  • Industrial LED Lighting: Image Recognition Devices
  • Medical surgery lighting
  • Other Electronic Devices
  • LED Lightings for Inspection Devices
  • Power source for accessories such as car audios, car navigation systems, and ETC systems
  • Stage and Studio lighting
  • Museum lighting
Step5Bar-code shipping tag
FAN5346S30X
  • Package / Case
    SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
  • Supplier Device Package
    SuperSOT™-6
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Type
    DC DC Regulator
  • Applications
    Backlight
  • Frequency
    1.2MHz
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Output
    30V
  • Topology
    Step-Up (Boost)
  • Current - Output / Channel
    25mA
  • Internal Switch(s)
    Yes
  • Dimming
    PWM
  • Voltage - Supply (Max)
    5.5V
  • Voltage - Supply (Min)
    2.5V